Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

A photon with an energy of 4.9eV ejects photoelectrons from tungsten. When the ejected electron enters a constant magnetic field of strength B=2.5mT at an angle of 60° with the field direction, the maximum pitch of the helix described by electron is found to be 2.7mm. Find the work function of the metal in electron-volts. Given that specific charge of electron is 1.76×1011Ckg-1.

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

4.5ev

b

4ev

c

6.5ev

d

6ev

answer is B.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

Pitch of helical path is

p=(vcosθ)T=vT2

θ=60°

where, T=2πmqB=2πBαα=qm

  p=πvBα

  v=Bαpπ

  v=2.5×10-31.76×10112.7×10-33.14

 v=3.78×105 ms-1

Since, KE=12mv2=E-ϕ0

ϕ0=E-12mv2

Substituting value of (v) from equation (1) in equation (2), we get

ϕ0=4.9-129.11×10-313.78×10521.6×10-19

ϕ0=(4.9-0.4)eV

ϕ0=4.5eV
 

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring