Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

A piece of equipment costs Rs. 600000 in a certain factory. If it depreciates in value 1% the first year,13.5% the next year,12% the third year and so on. What will be its value at the end of 10 years, all percentages applying to the original costs?


see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

Rs 125000

b

Rs 115000

c

Rs 100000

d

Rs 105000 

answer is D.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

Given, A piece of equipment costs Rs. 600000
To find Value of the equipment of the end of 10 years
 A.P. will be 15, 13.5, 12,……………………………..up to 10 terms
Hence,
First term, a = 15,
Common difference, d= 13.5-15 = -1.5
By Formula
Sn=n2{2a+(n-1)d}
Where a is first term, d is common difference and n is number of term in an A.P.
Therefore,
Total percentage of depreciation in 10 years,
S10=102{2×15+(10-1)×-1.5}
S10=5(30+9×-1.5)
S10=5(30-13.5)
S10=5(16.5)
S10=82.5
Value of the equipment at the end of 10 years,
=100- Depreciation %100× cost of equipment
=100-82.5100×600000
=17510×6000
=175×600
=Rs 105000
Correct option is 4.
Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring