Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

A pipe is running full of water. At a point A it tapers from 400cm2  cross-sectional area to 200cm2  at other point B. If the pressure difference between A and B is 30cm of water column. The rate of volume of water through the pipes is [g=10m/s2]

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

36.6 lit/s

b

48.4 lit/s

c

28.4 lit/s

d

56.5 lit/s

answer is A.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

A1v1=A2v2 400v1=200v2 v2=2v1

 p1p2=ρ2(v22v12) hρg=ρ2(v22v12)                                         

30×102×103×10=10002((2v1)2v12)                                   

3×103=500(4v12v12)3v12=3000500                                                

v12=1000500v1=2                                                                

Rate of flow =A1v1=400×104×2  =56.56×103=56.5 liters

 

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring