Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

A planar coil having 15 turns carries 20 A current. The coil is oriented with respect to the uniform magnetic field B = 0.5 i^ T such that its directed area is A = -0.04  i^ m2. The potential energy of the coil in the given orientation is

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

0

b

+0.72 J

c

6 J

d

-1.44 J

answer is C.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

Here,  B=0.5 T;  I=20 A; N=15; A=-0.04i^m2

Magnetic moment of the coil,

M=NIA

=(15)(20)(-0.04i^)=-12i^Am2

The potential energy of the coil in the given orientation

U=-M·B=-(-12i^)·(0.5i^)=+6 J

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring