Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

A planar loop of wire rotates in a uniform magnetic field. Initially, at t=0, the plane of the loop is perpendicular to the magnetic field. If it rotates with a period of 10s about an axis in its plane then the magnitude of induced emf will be maximum and minimum, respectively at:

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

2.5 s, 5.0 s

b

5.0 s, 7.5 s

c

2.5 s, 7.5 s

d

5.0 s, 10.0 s

answer is A.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

detailed_solution_thumbnail

Given data: 

t=0and rotates with period of 10 s

Concept used: gauss law for magnetism 

Detailed solution:

Time period,T=10 s

Axis of rotation y-axis.

B=B(-k^)

at some time t, area vector makes angle 'θ'with B.flux,ϕ=B·A

=BAcosθ

emf,ε=-dϕdt=BAsinθdθdt

=BAωsinθ

When θ=π2,ε=εmax

So,θ=nπ+π2      ninteger

When θ=0,ε=εmin=0

So,θ=nπ

 for ε=εmax,θ=ωt=nπ+π2

t=nπω+π2ω=nπ2πT+π2×2πT

t=nπ2π+πT

=22πT2+T4=n×102+104

=5n+2.5

=2.5 s,5+2.5,5×2+2.5

=2.5 s,7.5 s,12.5 s

 for ε=εmin,θ=ωt=nπ

t=nπω=nπ2πT=nT2

t=n×102=5n

t=n×102=5n

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring