Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

A planet having mass 16Me   and radius 4Re  , where  Me  and  Re  are mass and radius of earth respectively, has escape velocity in km/s given by:      (Given escape velocity on earth  Ve=11.2×103m/s)

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

16.8

b

33.6

c

22.4

d

67.2

answer is D.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

Escape velocity  V=2GMR

          Vp=2GMpRp  and  VE=2GMERE

            VPVE=2GMPRP2GMERE=RERP×MPME           VP=14×16×VE=42VE              VP=42×11.2   km/s=22.4  km/s

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring
A planet having mass 16Me   and radius 4Re  , where  Me  and  Re  are mass and radius of earth respectively, has escape velocity in km/s given by:      (Given escape velocity on earth  Ve=11.2×103m/s)