Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

A planet having mass equal to that of the earth (M = 6 × 1024 kg) has radius R such that a particle projected from its surface at the speed of light (c = 3 × 108 ms–1) just fails to escape. Assuming Newton’s Law of gravitation to be valid calculate the radius and mass density of such a planet. Are the numbers realistic?
Note: The radius that you calculated is known as Schwarzschild radius. Actually we need to use theory of general relativity for solving this problem.

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

Mass density of the planet is 2 ×1030 kg m-3

b

Radius of the planet is 8.9 mm

c

Mass  density of the planet is  3×1030kg m-3

d

Radius of the planet is 9.8 mm

answer is A, C.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

12mc2GMmR=0 R=2GMc2=2×6.67×1011×6×10243×1082=8.89×103m=8.9mm(!!)
Mass density =6×102443×3.14×8.9×1033=2.0×1030kgm3
The figures are unrealistic! A body having mass of the earth cannot act like a black hole.

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring