Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

A planet revolves about the sun in elliptical orbit of semimajor axis 2×1012m.  The areal velocity of the planet when it is nearest to the sun is 4.4×1016m2/s. The least distance between planet and the sun is 1.8×1012m. Find the minimum speed of the planet in km/s

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

answer is 40.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

detailed_solution_thumbnail

Area covered by line joining planet and sun in time dt is dS=12x2dθ

Areal velocity = dS /dt =12x2dθ/dt=12x2ω

where x = distance between planet and sun and ω  = angular speed of planet about sun. From  Keplers second law Areal velocity of planet is constant.

Question Image

At farthest position A=dS/dt=12(2Rr)2ω=12(2Rr)[(2Rr)ω]=12(2Rr)VB or 

VB=2A2Rr (least speed).  (Using values) VB=40km/s.

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring