Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

A plastic hemisphere has a radius of curvature of 8 cm and an index of refraction of 1.6. On the axis halfway between the plane surface and the spherical one (4 cm from each) is a small object O. The distance between the two images when viewed along the axis from the two sides of the hemisphere is approximately

Question Image

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

1.5 cm

b

3.75 cm

c

1.0 cm

d

2.5 cm

answer is D.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

Distance of image from the plane surface is:

x1=41.6=2.5cm   dapp=dactualμ  for  the  curved  side  1.64+1x2=11.68x23.0cm

The minus sign means the image is on the object side

I1I2=82.53.0cm=2.5cm

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring