Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

A point P moves in counter – clockwise direction on a circular path as shown in the figure. The movement of ‘P’ is such that it sweeps out a length s=t3+5 , where s is in metres and t is in seconds. The radius of the path is 20m. The acceleration of ‘P’ when t = 2s is nearly.

 

Question Image

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

14m/s2

b

13m/s2

c

12m/s2

d

7.2m/s2

answer is A.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

s=t3+5 

  Speed v=dsdt=3t2

        

 

Tangential acceleration (at)=dvdt=6t

At t = 2s,  v=3×(2)2=12ms1 and at=6×2=12ms2

Centripetal acceleration (ac)=v2R=(12)220=14420ms2

  Acceleration of P is

                              a=at2+ac2

Substituting the values of at  and ac , we get a=14ms2 ,

 

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring