Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

A point particle of mass 0.1 Kg is executing S.H.M with amplitude of 0.1m. When the particle passes through the mean position, its kinetic energy 8×10-3 joule. If the initial phase of oscillation is 450 , the equation of motion of the particle is

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

Y=0.1sin 4t+π4

b

Y=0.4sin 6t+π4

c

Y=0.1sin 3t+π4

d

Y=0.1sin 4t+π3

answer is C.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

detailed_solution_thumbnail

(K.E)MAX=122A2

8×10-3=12×10-1ω2×10-2

ω2=16 ω=4rod/sec

 Here A=0.1, Initial phase =π4

Equation of motion of the particle:  Y=0.1sin 4t+π4

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring