Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

A pole 50 m high stands on a building 250 m
high. To an observer at a height of 300 m, the building
and the pole subtend equal angles. The horizontal distance
of the observer from the pole is

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

25 m

b

50 m

c

256m

d

253m

answer is C.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

Let PQ be the pole on the building QR and
O be the observer.

Then           PQ=50,QR=250 (Fig. 27.20) 

Question Image

 PR=300 so the observer is at the same height as the
top P of the pole. Let OP = x. Then from right angled
triangles OPQ  and  OPR,

tanθ=50x and tan2θ=300x.

so that 2tanθ1tan2θ=300x

2×(50/x)1(50/x)2=300x3150x2=150x2=23x=5032=256.

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring