Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

A potential difference of 100 V is applied to the ends of a copper wire one meter long. What is the average drift velocity of electrons ? (given σ=5.81×107Ω1m1,ncu=8.5×1028m3)

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

0.43ms1

b

0.83ms1

c

0.52ms1

d

0.95ms1

answer is A.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

V=neVdρl

Since ΔV=100V,l=1m.

 electric field =ΔV1=1001=100Vm1

Also conductivity σ=5.81×107Ω1m1

n=8.5×1028m3vd=σenE=5.81×107×1001.6×1019×8.5×1028=0.43ms1

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring
A potential difference of 100 V is applied to the ends of a copper wire one meter long. What is the average drift velocity of electrons ? (given σ=5.81×107Ω−1m−1,ncu=8.5×1028m−3)