Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

A potential difference of 600 V is applied across the plates of a parallel plate capacitor. The separation between the plates is 3 mm. An electron projected vertically, parallel to the plates, with a velocity of 2 x 106 m s-1 moves un-deflected between the plates. The magnitude of the magnetic field between the capacitor plates is α100 T. The value of α is ____.

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

answer is 10.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

Electric field E=Vd

where V is the potential difference between the plates and d, the separation between them.

d=3 mm=3×103m ;

E=Vd=6003×103=2×105 V m1

Since the electron moves un-deflected between the plates, the force due to magnetic field must balance the force due to electric field. Thus:

Bev=eE

B=Ev=2×1052×106=0.1=10100 T

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring
A potential difference of 600 V is applied across the plates of a parallel plate capacitor. The separation between the plates is 3 mm. An electron projected vertically, parallel to the plates, with a velocity of 2 x 106 m s-1 moves un-deflected between the plates. The magnitude of the magnetic field between the capacitor plates is α100 T. The value of α is ____.