Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

 A potentiometer wire of length 100cm has a resistance of 10. 11 is connected in series with a resistance R and a cell of emf 2V and of negligible internal resistance. A source of emf 10mV is balanced against a length 40cm of the potentiometer wire. What is the value of R ?

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

R=1060Ω

b

R=670Ω

c

R=790Ω

d

R=580Ω

answer is D.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

 From the theory of potentiometer, Vb=E, if no current is drawn from the battery of

E1R+RabRω=E

Rb=40100×10=4Ω

Here, E1=2V,Ras=10Ω,Rc=40100×10=4Ω

and

E=10×10-3VE0RW(RW+R)L=E2L2 2X10(R+10)100=10X10-340 R =790 Ohm

Question Image

Substituting in above equation, we get

R=790Ω

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring