Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

A progressive wave of frequency 500 Hz is travelling with a velocity of 360 m/s. How far apart are two points 60o out of phase?

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

0.12m

b

1.2m

c

0.24m

d

2.4m

answer is A.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

detailed_solution_thumbnail

We know that for a wave v = fλ,
So, λ=uf=360500=0.72m
Now as in a wave path difference is related to phase difference by the relation Phase difference
Δϕ=2πλ (path difference x ) 
Here, phase difference
Δϕ=60=(π/180)×60=(π/3)rad
So path difference
Δx=λ2π(Δϕ)=0.722π×π3=0.12m

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring
A progressive wave of frequency 500 Hz is travelling with a velocity of 360 m/s. How far apart are two points 60o out of phase?