Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

A projectile has initially the same horizontal velocity as it would acquire if it had moved from rest with uniform acceleration of 3ms2 for 0.5min. If the maximum height reached by it is 80m, then the angle of projection is g=10ms2

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

tan13

b

tan13/2

c

tan14/9

d

sin14/9

answer is C.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

H=u2sin2θ2g  or  80=u2sin2θ2×10

 or u2sin2θ=1600  or  usinθ=40ms1

 Horizontal velocity =ucosθ=3×30=90ms1

usinθucosθ=4090

 tanθ=49

 θ=tan149

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring