Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

A pump on the ground floor of a building can pump up water to fill a tank of volume 30 m3 in 15 min .If the tank is 40 m above the ground, and the efficiency of the pump is  30% , how much electric power is consumed by the pump? (Take g=10 m s-2)

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

36.5 kW

b

 52.5 kW

c

 60.5 kW

d

44.4 kW

answer is B.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

Here, Volume of water = 30 m3

t= 15 min = 15 x 60 s = 900 s ; Height ,h=40 m

Efficiency,η=30%

Density of water = 103kg m-3

Mass of water pumped = Volume x Density

 =(30m3)(103kg m-3)=3×104 kg Poutput=Wt=mght=3×104kg10 m s-240 m900 s         =43×104 W

Efficiency,η=PoutputPinput Pinput=Poutputη=4×1043×30100=49×105=44.4×103 W=44.4 kW

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring