Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

A pure silicon crystal of length l (= 0.1m) and area A(10–4m2) has the mobility of electron (μe) and holes (μh) as 0.135 m2/Vs and 0.048 m2/Vs, respectively, If the voltage applied across it is 2V and the intrinsic charge concentration is ni = 1.5 × 106 m–3, then the total current flowing through the crystal is:

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

8.78 × 10–17A

b

6.25 × 10–17A

c

2.456 × 10–17A

d

7.89 × 10–17A

answer is A.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

l=0.1 m A=104m2 μe=0.135m2(Vs)1 μh=0.048m2(Vs)1

ni=1.5×106m3

The conductivity is:

σ=niμe+μhe =1.5×106(0.135+0.048)1.6×1019 =1.5(0.183)1.6×1013 =0.4392×1013Sm1

Now, the resistance is given by, R=lσ(A) R=0.10.4392×1013104 R=0.2276×1017Ω

Hence, the current is:

I=VR=20.2276×1017 I=8.787×1017A

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring