Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

A race boat covers a distance of 60 km downstream in one and a half hours. It covers this distance upstream in 2 hours. The speed of the race boat in still water is 35 km/hr. find the speed of the stream.


see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

 5 km/hr

b

 5 m/s

c

 0.5 km/s

d

 6 km/m 

answer is A.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

Suppose, speed of stream = x km/hr
Speed of boat in still water = 35 km/hr
In downstream speed of boat
= (35+x) km/hr
Now, we know that,
Time = distance /speed
So time taken to cover 60 km distance
Time=6035+xhr
Now, Time taken to cover this distance is one and half hour. So,
 112=6035+x
32=6035+x
3(35+x)=260 105+3x=120
3x=120-105
x=153=5
So, speed of the stream = 5 km/hr.
Correct option is 1.
 
Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring