Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

A radioactive source in the form of a metal sphere of radius 102m emits beta particles (electrons) at the rate of  5  ×  1010  particles per second. The source is electrically insulated. How long will it take ( in  μs) for its potential to be raised by 2 V assuming that 40% of the emitted beta particles escape from the source.(electron charge e=1.6×10-19c   and  14π0=9×109Nm2c-2 )

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

answer is 700.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

detailed_solution_thumbnail

n=40100×5×1010×t=2×1010×t        q=ne=2×1010×t×1.6×1019   =3.2×109×t

V=RqR2=9×109×3.2×109×t102       t=11440s=700μs

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring