Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

A reaction : A+BC  follows the rate law as shown R=102[A][B]M/sec. Calculate time required for concentration of [B] to reduce to one fourth of its original value if initially A and B are taken at 3 M and 3.2 M respectively.

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

ln54×12×103sec

b

(ln5)×12sec

c

ln4×12×103sec

d

ln5×12×102sec

answer is A.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

                 A  +   B    C t=033.2 t=t3x3.2xx =0.6=0.8=2.4 t=1k(ba)ln[bbx×(ax)a]=1102×0.2ln(3.20.8×0.63)=12×103ln(54)

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring