Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

A rectangular jogging track is of length 60 m and breadth 40 m. How much time will a man take to cover three rounds of the track, jogging at the uniform speed of 80 m/min?

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

4.5 min.

b

7.5 min.

c

6 min.

d

5 min.

answer is D.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

detailed_solution_thumbnail

Length of the track = 60 m

Breadth of the track = 40 m

Distance covered by man in 1 round of the jogging track is equal to the perimeter of the rectangle.

Perimeter of a rectangle is given by, 2 × (length + breadth).

∴  Distance covered by man in 1 round = 2 × (60 m + 40 m) = 200 m

∴  Distance covered by man in 3 rounds = 3 × 200 m = 600 m

Speed = 80 m/min

∴ Time taken to cover 3 rounds of track =Distancespeed=60080=7.5 min

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring