Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

A rectangular loop has a sliding connector of length 1.0 m. The loop is situated in a uniform magnetic field B=4T perpendicular and into the plane of loop. The resistance of connector is 2Ω. Find the external force (in  N) required to keep the connector moving with a constant velocity v=2m/sec

Question Image

  

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

answer is 8.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

Motional emf e=BvL=(4)(2)(1)=8V

Current through connector i=82+2=2A

Question Image

Magnetic force on connector Fm=iLB=(2)(1)(4)=8N

To keep the connector with constant velocity, a force of 8 N will be applied towards right.

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring
A rectangular loop has a sliding connector of length 1.0 m. The loop is situated in a uniform magnetic field B=4T perpendicular and into the plane of loop. The resistance of connector is 2Ω. Find the external force (in  N) required to keep the connector moving with a constant velocity v=2m/sec