Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

A rectangular loop of sides 12cm and 5cm, with its sides parallel to the x-axis and y-axis respectively moves with a velocity of 5cm/s in the positive x axis direction, in a space containing a variable magnetic field in the positive z direction. The field has a gradient of 103T/cm along the negative x direction. If the resistance of the loop is 6m Ω, the power dissipated by the loop as heat is______ 

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

216×109W

b

150×109W

c

900×109W

d

225×109W

answer is A.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

Question Image 
B0 is the magnetic field at origin
dBdx=103102

B0BdB=0x101dx

BB0=101x

B=(B0x10)

Motional emf in AB = 0
Motional emf in CD = 0
 Motional emf in AD =  ε1=B0lv 
Magnetic field on rod BC B =(B0(12×102)10)
Motional emf in BC =ε2=(B0+12×10210)l×v

εeq=ε2ε1=300×107V

power =(εeq) 2R=150×109W

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring