Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

A rectangular loop with a sliding connector CD of length l=1.0m is situated in uniform and constant magnetic field B = 2T perpendicular to the plane of loop. Resistance of connector CD is r=2Ω. Two resistances of 6Ω and 3Ω are connected as shown in figure. The find the magnitude external force (in newtons) required to keep the connector moving with a constant velocity v = 2 m/s perpendicular to CD and in the plane of the loop.

Question Image

 

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

answer is 2.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

detailed_solution_thumbnail

The equivalent resistance across the rod R=6×36+3=2Ω.

Then current through rod of resistance r=BlvR+r=1ampere.

Hence the force on rod CD is Bil=2×1×1=2N.

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring