Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

A ring of radius a=1 m and having mass 4 kg lies on a smooth horizontal surface. One end of each of the two massless spring k and 2k (k=250 N/m) are fixed to the diametrically opposite points of ring and the other end of the two springs is attached to a block of mass m=1kg, which lies at the centre of the ring and in this position springs are at their natural length

Question Image

If the block is displaced by a distance a/2 along the length of springs such that spring of spring constant k is compressed by a/2 and is released then at the instant when each spring achieve their natural length, the velocity of the ring (in m/s) will be

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

answer is 3.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

detailed_solution_thumbnail

Applying energy conservation 12k(a2)2+122k(a2)2=12mv12+12Mv12.....(i)

By law of conservation of momentum mv1+Mv2=0

v1=4v2......(ii)

12k(a24)+ka24=12v12+12×4v22

v22=3ka280

v2=3m/s

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring