Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

A ring of radius R = 4 m made of a highly dense material has a mass m1=5.4×109kg distributed uniformly over its circumference. A highly dense particle of mass m2=6×108kg is placed on the axis of the ring at a distance 3 m from the center of the ring. Find the speed of the particle (in cm/s), when the particle is at the center of the ring. Except mutual gravitational interaction of the two, neglect all other forces.

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

When the particle is at the center, let their respective speeds
are v1 and v2.
From conservation of linear momentum,

 0=5.4×109v16×108v2 v2=9v1

From conservation of energy, (U+K)i=(U+K)f

Gm1m242+32+0=Gm1m24+12m1v12+12m2v22Gm1m21415=12m1v12+12m281v12 

 Now m1=9m2 (given) 

G9m2220=1290m2v12

v1=Gm2100=6.67×1011×6×108100=0.02ms1 v2=9v1=0.18ms1=18cms1

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring