Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

A rocket, with an initial mass of 1000kg, is launched vertically upward from rest under gravity. The rocket burns fuel at the rate of 10 kg per second. The burnt matter is ejected vertically downwards with a speed of 2000 m/s relative to the rocket. Find the velocity of the rocket in ms-1 after 1 min of start. (Take ln 2.5 = 0.92), (g =10 ms-2)

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

answer is 1240.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

detailed_solution_thumbnail

v=ugt+vr1n(m0m)

Here u=0,t=60s,g=10m/s2,vr=2000m/s,m0=1000kg and  m=100010×60=400kg
Putting these values, we get 
 v=0600+20001n(1000400) =20001n2.5600=1240m/s

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring