Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

A rope is stretched between two boats at rest. A sailor in the first boat pulls the rope with a constant force of 100 N. First boat with the sailor has a mass of 250 kg whereas the mass of second boat is double of this mass. If the initial distance between the boats was 100 m, the time taken for two boats to meet each other is (neglect water resistance between boats and water)

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

3.18 s

b

13.8 s

c

31.8 s

d

18.3 s

answer is B.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

The force of 100 N acts on both the boats.

          250a1=100 and 500a2=100or      a1=0.4ms2 and a2=0.2ms2

The relative acceleration: a=a1+a2=0.6 m s2

Using     S=ut+12at2, we get                100=(1/2)×0.6×t2  or  t=18.3s

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring