Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

A sample of 0.2 g of an organic compound when analyzed by Duma’s method yields 22.4 mL of N2 gas which is collected over KOH solution at 170C and at a pressure of 749 mm Hg. The percentage of nitrogen in the given organic compound is_____(Nearest integer)
a) Aqueous tension of water at 290 k is 13 mm Hg
b) R=0.0821 L atm/ k.mole.

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

answer is 13.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

detailed_solution_thumbnail

P1V1T1=P2V2T2       760×V1273=(74913)(22.4)290 760×V1273=736×(22.4)290     V1=736760×22.4×273290 V1=0.96842×0.9413×22.4    =0.911×22.4

%N=28×20.4222,400×wt.oforganicsample =28×20.42224×0.2         =28×20.42224×0.2=14×20.42224  =12.76   =13

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring