Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

A sample of crystalline Ba(OH)2·XH2O weight 1.578gm was dissolved in water. The solution required 40 ml of 0.25N HNO3 for complete relation. Determine the number of molecules of water of crystallization in the base.

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

answer is 8.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

 Balance chemical reaction:

Ba(OH)2+2HNO3BaNO32+H2O

According to the law of equivalence

Number of equivalence of Ba(OH)2 = Volume×Normality = 0.04 ×0.25 = 0.01 eq

Moles of Ba(OH)2 = 0.001/2 = 0.005 moles

Weight of Ba(OH)2 = moles×molar mass = 0.005×171.3 = 0.8565 gm

Wight of water = w – weight of Ba(OH)2 = 1.578 - 0.8665 = 0.7215 gm

Moles of water = weight of water / molar mass of water = 0.7215 / 18

Molecules of water = mole of water mole  of Ba(OH)2=0.7215180.005=8.01 ≅ 8%

Therefore, number of molecules of water is 8.

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring