Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

A sample of hard water contains 96 ppm of SO42 and 183 ppm of HCO3, with Ca2+ as only cation. The number of moles of CaO required to remove HCO3  &  SO42 from 1000 kg of this water is x  &  y respectively then the value of 10x+y is

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

answer is 15.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

nHCO3=18361=3

nSO42=9696=1

CaO+2HCO3CaCO3+H2O+CO32

2 moles of HCO31 mole of CaO

3 Moles ?

3/2 = 1.5

CaO+SO42+H2OCaSO4+2OH

1 mole of Cao = 1 mole of SO42

x=1.5,y=010x+y   =15+0=15

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring