Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

A sample of hydrated sodium phosphate has a mass of 190 g. Of this, 108 g is the mass of water of crystallization. What is the molar mass of the hydrated sodium phosphate ?
(Atomic mass of Na=23u,P=31u,O=16u,H=1u)

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

380 g/mol

b

420 g/mol

c

480 g/mol

d

520 g/mol

answer is A.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

Weight of compound is 190 gr.
Mass of water of crystallisation  is 108g
 weight of  Na3PO4 is 190108=82g
1 mole of  Na3PO41649
So, 82g will be 0.5moles of Na3PO4
 for 1 mole Na3PO4, water of Crystallization is 2×108g
Finally 1 mole hydrated  Na3PO4 is heating
=Na3PO4+ Water of crystallization =164+216=380

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring