Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

A sample of organic material weighing 1.058 g is decomposed by the Kjeldahl method. The ammonia is distilled into 50.0 mL of0.100 M HCl solution. The excess remaining acid required 10.10 mL of0.098 M NaOH solution. The percentage of nitrogen in the sample would be

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

5.45%

b

10.90%

c

12.4%

d

16.7%

answer is A.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

Amount of HCl to start with  =50.0×103L0.10molL=50.0×104mol

Amount of excess HCl HCl=10.0×103L0.098molL=9.8×104mol

Amount of NH3 evolved or amount of N in the compound  =(50.09.8)×104mol=41.2×104mol

Mass of N in the compound =41.2×104mol14gmol1=0.05768g

Percentage of N in the compound =0.057681.058×100=5.45%

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring