Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

A sample of ozonised oxygen contains 90% by volume of oxygen. What will be the volume of the resulting gases when 120ml of such a sample is heated and then cooled to the original conditions of temperature and pressure ?

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

126 ml

b

132 ml

c

100 ml

d

50 ml

answer is A.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

detailed_solution_thumbnail

Volume of Ozonized oxygen = 120ml

Volume percentage of Oxygen = 90%

Volume of Ozonized oxygen = 120×90100=108g

Vol. of Ozone=120-108=12g

 When heated and cooled all the Ozone converts to oxygen

2O3(g)3O2(g)  2v             3v  12ml         ? VO2 formed=12×32=18ml

Volume of oxygen formed due to the decomposition of Ozone = 18ml
After the process only oxygen gas is left after the process= (108 + 18)ml
Volume of resulting gases (Oxygen) =126ml

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring