Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

A satellite having mass   2×104 kg is launched into circular orbit at distance of  R  from the earth surface.  Then find additional velocity imparted to spaceship into orbit to over-come the gravitational pull (in km/sec) will be : [If  g = 10 m/s2, R of earth = 6400 km, Given that escape velocity from surface of earth = 11.2 km/sec.] 

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

5.6×(21)

b

4.2×(21)

c

7.0×(21)

d

5.6

answer is B.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

Varbital=GM2R=gR2 Ve=2GMR=2gR=11.2  k/sec. ΔV=gRgR2 5.6×(21)

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring