Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

A satellite is launched and attains a velocity of 30400 km/hr relative to the centre of the earth at a height of 320 km from the earth’s surface. It has been guided into a path that is parallel to the
earth’s surface at burnout. Choose the correct options.

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

Satellite moves along an elliptical orbit

b

Longest distance from the earth’s surface is 3550 km

c

The period of revolution for the satellite is 20.09 hrs.

d

The minimum escape velocity for this position of launching is 10930.08 m/s

answer is A, B, C, D.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

Given that the velocity of the satellite is

v=30400×518m/s=8444.44m/s

Let us calculate the orbital velocity v0 for the satellite to move along a circular orbit of height 320 km.

v0=GMr=gR2r

=9.8×(6.4×106)2672×104=7728.73m/s

Question Image

Also, the escape velocity for the satellite in this position is given by

ve=2v0=10930.08m/s

Evidently, 7728.73<8444.44<10930.08

i.e.,v0<v<ve

So, the satellite moves along an elliptical orbit, with the position of launch as the perigee. (figure).

(b) Let rmax  be the maximum distance of the satellite from the earth’s centre, and v ’ the corresponding velocity.

From, conservation law of angular momentum and energy between perigee and apogee, we have 8444.44(672×104)=v(rmax)

and 12(8444.44)2gR2672×104=12v'2gR2rmax

Eliminating v ’ from the above two equations, we have

3565.43×1041672r2

=9.8×(640×104)2104[16721r,]

where r=rmax104m

3565.43×104(r'2(672)2r'2)

=4014.08×107[r672672r]

r+672=1.675rr=6720.675=995m

rmax=995×104m

The maximum height of the satellite

=rmaxR=99506400=3550km

(c) The semi-major axis of the elliptical path will be

a=rmax+rmin2=(995+6722)×104m

=833.5×104m

From Kepler’s III rd law, of planetary motion,

T=2πa3GMT=2πa3gR2

T=2π(833.5×104)39.8×(64×105)2

=2×3.14×1201.06

= 7546.5 sec = 2.09hrs

(d) The escape velocity is given by

ve=2v0=10930.09m/s

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring