Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

A screen is at a distance D = 80 cm from a diaphragm having two narrow slits S1 and S2 which are d = 2 mm apart. Slit S1 is covered by a transparent sheet of thickness t1=2.5μm and S2 by another sheet of thickness t2=1.25μm as shown in figure. Both sheets are made of same material having refractive index μ=1.40. Water is filled in space between diaphragm and screen. A monochromatic light beam of wavelength λ=5000A0 is incident normally on the diaphragm. Assuming intensity of beam to be uniform and slits of equal width, calculate ratio of intensity at C to maximum intensity of interference pattern obtained on the screen, where C is foot of perpendicular bisector of S1S2. (Refractive index of water, μw=4/3 ). If the ratio is 3/k, find ‘k’.
Question Image

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

answer is 4.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

detailed_solution_thumbnail

Δx=t1(wμ11)t2(wμ21)

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring