Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

 A semi-molar (1 Litre) solution of HCl solution on heating lost 2.675 g of hydrogen chloride and volume of solution shrunk to 750 mL. The molarity of new solution will be :

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

1.707 M

b

0.569 M

c

0.5 M

d

0.42 M

answer is A.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

 moles = molarity × bolume in litre 

=12×(1)=0.5

 mass = moles × molar mass 

=0.5×36.5=18.25 grams

 loss in mass =2.675 grams 

 final mass =18.252.675

=15.575 grams  moles =15.57536.5=0.4267

Final volume=750 ml=0.75 grams

 Molarity =0.42670.75=0.5689M

~0.569M

 

 

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring