Q.

A shell of mass 200 g is fired by a gun of mass 100 kg. If the muzzle speed of the shell is 80 ms-1, then the recoil speed of the gun is

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

8 ms-1

b

16 cm s-1

c

16 ms-1

d

8 cm s-1

answer is A.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

detailed_solution_thumbnail

Here,

Mass of the shell, m=200g=200×10−3 kg ;

Mass of the gun, M = 100 kg ;

Muzzle speed of the shell, V = 80 ms-1 ;

Recoil speed of the gun, v = ?

According to the principle of conservation of linear momentum,

mV + Mv = 0

v = -mVM = -(200 × 10-3kg)(80 ms-1)100 kg

=−16×10−2ms−1=−16 cm s−1

-ve sign shows that the recoil speed of the gun will be in a direction opposite to that of the shell.

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
personalised 1:1 online tutoring
whats app icon