Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

A shell of mass 1kg is projected with velocity 20 m/s at an angle 60° with horizontal. It collides inelastically with a ball of mass 1 kg which is suspended through a thread of length.1 m. The other end of the thread is attached to the ceiling of a trolley of mass 43kg as shown in figure. Initially the trolley is stationary and it is free to move along horizontal rails without any friction. What is the maximum deflection of the thread with vertical? String does not slack. Take g=10 ms/s2

A shell of mass 1kg is projected with velocity 20m//s at an angle 60^@ with  horizontal. It collides inelastically with a ball of mass 1kg which is suspended  through a thread of

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

450

b

370

c

600

d

300

answer is D.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

 H=u2sin2θ2g=(20)2×342×10=15 m

i.e, the shell strikes the ball at highest point of is trajectory. Velocity of (ball + shell) just atter collision,

v=20 cos 600 =10 m/s

Just after impact , the velocity of the combined mass is v' where (1+1)v'=1×10 v'=5 m/s

At highest point combined mass is at rest relative to the trolley. Let v be the velocity of trolley at this instant. From conservation of linear momentum we have,

2×5=2+43v v=3 m/s

or From conservation of energy, we have 12×2×(5)2-122+43(3)2=2×10(1-cosθ) 

Solving we get, 

cosθ=12  θ =600

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring
A shell of mass 1kg is projected with velocity 20 m/s at an angle 60° with horizontal. It collides inelastically with a ball of mass 1 kg which is suspended through a thread of length.1 m. The other end of the thread is attached to the ceiling of a trolley of mass 43kg as shown in figure. Initially the trolley is stationary and it is free to move along horizontal rails without any friction. What is the maximum deflection of the thread with vertical? String does not slack. Take g=10 ms/s2