Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

A short electric dipole has a dipole moment of 16×109 Cm . The electric potential due to the dipole at a point at a distance of 0.6m from the centre of the dipole, situated on a line making an angle of 600 with the dipole axis is: 14π0=9×109 Nm2/C2

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

200 V

b

400 V

c

50 V

d

Zero

answer is A.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

Electric Potential at an angle of 600is
V=KPcosθr2
 There k=14πϵ0=9×109Nm2/C2
P=16×109Cm
r = 0.6m
V=9×109×16×109×cos6000.62
V=9×16×10.6×0.6×2
V=200Vol

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring