Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

A silver ball of radius 4.8 cm is suspended by a thread in a vacuum chamber. Ultraviolet light of wavelength 200 nm is incident on the ball for some time during which a total light energy of 1.0 x 10-7 J falls on the surface. Assuming that on the average, one photon out of ten thousand photons is able to eject a photoelectron, find the electric potential (in x 10-1 V) at the surface of the ball assuming zero potential at infinity.

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

2

b

6

c

3

d

4

answer is B.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

Given λ=200nm=2×107m

Energy of one photon is

         hcλ=6.63×1034×3×1082×107=9.945×1019

Number of photons incident on surface,  np=1×1079.945×1019=1×1011

Hence, number of photoelectrons emitted is   ne=1×1011104=1×107

Net amount of +ve charge developed due to the outgoing electrons,  q=ne=1×107×1.6×1019=1.6×1012 C.

Now potential developed on the silver ball due to these charges is 

Vphotoelectric=Kqr=9×109×1.6×10124.8×102=3×101V

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring