Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

A simple pendulum is being used to determine the value of gravitational acceleration  (g)  at a certain place the length of the pendulum is  25.0cm  and a stop watch with  1s  resolution measures the time taken for 40 oscillations to be  50s , the accuracy in  g is  x(1.10)% . Then the value of  x  is _________

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

answer is 4.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

Given length of pendulum l=25.0cm
So, there is an uncertainity of 0.1 cm  in measurement of length 
Resolution of stop watch is 1 sec, so uncertainity in measurement of time is 1 sec
Now using  T=2πlg   (or)  g=4π2(lg)
We have  Δgg×100=[Δll+2(ΔT)T]×100%
Accuracy in measurement of g  is Δgg×100%=[0.125+2(1)50]×100% =(0.004+0.04)×100% =4.40%=4(1.10)% ;x=4
     
 

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring