Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

A simple pendulum of length 1 m and having a bob of mass 100 g is suspended in a car, moving on a circular track radius 100 m with uniform speed 10 m/s. If the pendulum makes small oscillation in a radial direction about its equilibrium position, then its time period can be given by T=2π/α1/4 . The value of α is [Take g=10 m/s2 ]

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

11

b

110

c

101

d

1100

answer is C.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

The bob of the simple pendulum will experience the acceleration due to gravity and the centripetal acceleration provided by the circular motion of the car. 
Acceleration due to gravity = g
Centripetal force acceleration =  V2/R
 Effective acceleration will be 
g'=g2+v4R2

Time period, T = 2πLg'

2π214=2π1g2+v4R2

α=g2+v4R2=102+1041002=101

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring
A simple pendulum of length 1 m and having a bob of mass 100 g is suspended in a car, moving on a circular track radius 100 m with uniform speed 10 m/s. If the pendulum makes small oscillation in a radial direction about its equilibrium position, then its time period can be given by T=2π/α1/4 . The value of α is [Take g=10 m/s2 ]