Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

A single conservative force F(x) acts on a 1.0-kg particle that moves along the x-axis. The potential energy U(x) is given by U(x)=20+(x-2)2 where x is in metres. At x=5.0m, the particle has a kinetic energy of 20J select the correct options.

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

The maximum and minimum values of x, respectively are 7.38 m, -3.38m.

b

The maximum kinetic energy of the particle and the value of x at which maximum kinetic energy occurs are 29J, 0m.    

c

equation of force F(x) as a function of x is F=2(2-x)

d

The mechanical energy of the system is 45J

answer is B, D.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

(a) At x=5m, U=20+ (s-2)2=29J, K=20J mechanical energy= E= U+K=49J

(b) Umax==49J20+(X2)2=49(X2)2=29

X2=±29X=3.38M,7.38m

(c) The maximum value of kinetic energy occurs when the potential energy is minimum, Umin=20J so Kmax=29J, this occurs at x=2m

d)   F(x)=dUdx=2(x2)=2(2x)

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring
A single conservative force F(x) acts on a 1.0-kg particle that moves along the x-axis. The potential energy U(x) is given by U(x)=20+(x-2)2 where x is in metres. At x=5.0m, the particle has a kinetic energy of 20J select the correct options.