Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

A sinusoidal voltage of peak value 283 V and angular frequency 320 rad/s is applied to a series LCR circuit. Given that R=5Ω,L=25mH  and  C=1000μF .The total impedance, and phase difference between the voltage across the source and the current approximately 

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

10Ω  and tan1(53)

b

7Ωand450

c

10Ωandtan1(83)

d

7Ωandtan1(53)

answer is B.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

detailed_solution_thumbnail

Given,
 V0=283volt,ω=320,R=5Ω,L=25mH,C=1000μF
 XL=ωL=320×25×103=8Ω
 XC=1ωC=1320×1000×106=3.1Ω
Total impedance of the circuit :
 Z=R2+(XLXC)2=25+(4.9)2=7Ω
Phase difference between the voltage and current
 tanϕ=XLXCR
 tanϕ=4.951ϕ=450

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring