Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

A small ball is dropped from a balloon moving vertically up at a speed 10 m/s when the balloon is at a height 15 m from the ground. Neglect air friction and take g = 10m/s2. Which of the following is not a suitable to the present situation ?

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

The ball covers a distance of 25 m

b

The ball moves up at a speed 10 m/s at an instant when it is dropped from the balloon

c

The ball reaches the ground in 3 s

d

The magnitude of average velocity of the ball is 8.33 m/s.

answer is A.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

The maximum height Reached by the ball after through from the balloon
h=u22g =1002×10=5m
Distance travelled by the ball = 5+5+15 = 25m
h=ut12gt215=10t12×10t25t210t15=0t22t3=0t23t+t3=0t(t3)+1(t3)=0(t+1)(t3)=0t=3,1

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring