Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

A small bar magnet placed with its axis at 30° with an external field of 0.06 T experiences a torque of 0.018 Nm. The minimum work required to rotate it from its stable to unstable equilibrium position is :

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

9.2×103J

b

6.4×102J

c

7.2×102J

d

11.7×103J

answer is C.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

Given information,

The bar is in stable position when  and in unstable position when 

The Angle which is made with horizontal axis 

θ=30

Applied magnetic Field applied, B=0.06T

The torque which is experienced, 

τ=0.018Nm

Here, the Torque can be given as

τ=MBsinθ

Put the values,

0.018=M×0.06×sin30M=0.0180.06×sin30=0.6Am2

As, the bar is in the stable position when the value of angle θ=0 and it in the unstable position when the value of angle θ=180

So, work done to rotate this from the stable to unstable position can be given as,

W=MBcos180MBcos0W=2MB=2×0.6×0.06W==0.072J=7.2×102J

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring